Aplikacja

Liczba użytkowników aplikacji medycznych stale rośnie. Według prognoz w 2018 roku w Polsce będzie więcej smartfonów niż obywateli. Obecnie na świecie istnieje 6,6 miliarda urządzeń mobilnych i ponad 170 tysięcy aplikacji mobilnych o tematyce zdrowotnej.

54% Polaków posiada smartfona, 18% tablet.

Użycie smartfonów i tabletów w ochronie zdrowia systematycznie rośnie. W Stanach Zjednoczonych wśród osób dorosłych w 2011r. 61 milionów, a rok później już 75 milionów poszukiwało informacji o zdrowiu przy użyciu smartfonów i tabletów. Dziś ponad 30% użytkowników smartfonów korzysta z aplikacji o tematyce zdrowotnej, a według prognoz, z przeszło 3,4 miliarda użytkowników smartfonów i tabletów w 2017 roku, 50% pobierać będzie właśnie aplikacje z dziedziny mHealth.

Aplikacje mHealth

Spośród ponad 170 tysięcy aplikacji mobilnych poświęconych zdrowiu wymienić można kilka głównych grup.

Aktualnie zdalny nadzór i monitoring pacjenta to niespełna 0,6% rynku. Stosunek ten całkowicie się odwróci w ciągu kolejnych 5 lat – według ponad połowy ankietowanych ekspertów z zakresu telemedycyny to właśnie zdalny monitoring (nadzór) pacjentów oraz zdalne konsultacje mają największy potencjał i stanowią główny trend rozwojowy rynku mHealth.